Domy pasywne

Zastanawialiście się kiedyś to to takiego są domy pasywne? Od ponad dwudziestu lat z powodzeniem stosowane są za zachodnią granicą naszego kraju. Niemcy wyszli z założenia, że nie powinno się wykorzystywać paliw nieodnawialnych do ogrzewania. Węgiel, gaz, olej – o te substancje głównie się rozchodzi. Aby móc uzyskać pożądany efekt dom powinien być tak skonstruowany, aby do ogrzewania potrzebował mniej niż 15kWh/m2 na rok. Przy takiej konfiguracji wystarczy nam ciepło ziemi, słońca, czy też ciepło człowieka.

dom pasywny schematW Polsce powstał co prawda jeden dom pasywny, jednak potrzeba dużo czasu, aby dorównać ilością innym krajom europejskim. Żeby uzyskać standard domu pasywnego należy spełniać szereg elementów współpracujących ze sobą. Pozyskiwanie ciepła należy zoptymalizować, a straty zredukować. W praktyce wygląda to tak, że ciepło przenoszone jest poprzez osoby mieszkające w domu, urządzenia domowe, takie jak piekarnik, itp.). Dodatkowo ważne jest pasywne pozyskiwanie ciepła z energii słonecznej – liczne przeszklenia, czy odzysk ciepła z wentylacji. Straty ciepła redukuje się poprzez izolację cieplną.

Materiały, jakie używane są do budowy domów są naprawdę różne. Ważne, aby skupić się na rodzimych surowcach. Dotyczy to nie tylko ocieplenia, ale i samej konstrukcji oraz okien. Do izolacji ścian, dachu, fundamentów i chyba wszystkiego innego używa się styropian Termo Organiki. Ważne jest, aby zachować ciepło w mieszkaniu, a więc okna oraz drzwi muszą spełniać ścisłe parametry cieplne. Następnie dom należy wyposażyć w instalacje zapewniające zyski ciepła, takie jak kolektory słoneczne, gruntowny wymiennik ciepła, czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wszystkie systemy połączone są jedną centralą grzewczą.

dom pasywnyZapewne ciekawym aspektem są koszty utrzymania takiego domu. Poprzez zastosowane liczne technologie, można obliczyć, że koszty ogrzewania będą plasować się na poziomie 300-400zł netto. To bardzo mało. Głównie jest to koszt energii elektrycznej, która potrzebna jest do zasilania pompy dogrzewającej powietrze wchodzące w układ wentylacji mechanicznej. Oczywiście ciężko to jednoznacznie oszacować. W tym przypadku do obliczeń zostały użyte wartości uśrednione.