Futrzak w domu

Pies rasy Husky na kanapie

Każdy, kto decyduje się na posiadanie zwierzęcia, z pewnością zdaje sobie sprawę, z jak wielką odpowiedzialnością jest to związane. Dołączając do rodziny kolejnego członka, musimy przyjąć na siebie wszelkie wynikające z tego faktu nowe obowiązki. Nie wystarczy tylko postawić miski z jedzeniem i piciem, ale należy pamiętać, że każde zwierze, z którym funkcjonujemy we wspólnej przestrzeni, pozostawia po sobie ślady. Jest wiele sposobów, aby uniknąć nadmiernych zabrudzeń, wynikających chociażby ze zmiany pory roku.

Zarówno koty, jak i psy przechodzą proces linienia. Okres zmiany futra da się zauważyć niemal natychmiast, gdy w domu pojawiają się kłęby porzuconej sierści. Proces ten można oczywiście zminimalizować choćby poprzez regularne wyczesywanie naszych futrzaków. Jednak nie wszystkie zwierzęta pozwalają na to, aby ich futro poddawane było regularnej pielęgnacji. W zależności od gabarytów naszego pupila i rodzaju futra, jakie posiada, możemy przyjąć różne taktyki postępowania. Jeżeli chodzi o zwierzęta z długim włosiem, najlepiej sprawdzają się szczotki typu Furminator, gdyż jako jedyne zbierają martwe włosy, sięgając naprawdę głęboko – bo aż do podszerstka.

Kot o długiej sierści wylegujący się na kanapieJeżeli nasz czworonożny przyjaciel nie przepada za tego typu pieszczotami, to wówczas pozostaje nam tylko opcja jego prawidłowego żywienia. Zarówno u kotów, jak i psów, efekty zastosowania odpowiedniej diety zostaną zauważone już po okresie około 3 – 4 tygodni. Futerko stanie się miękkie i lśniące, a na dodatek znacznie rzadziej będziemy spotykać porzucone kłęby sierści naszych futrzanych podopiecznych. Dobre, pełnowartościowe żywienie, pozytywnie wpłynie też na kondycję naszego przyjaciela oraz poprawi jego ogólny stan zdrowia. Więcej o prawidłowym żywieniu naszych psich i kocich towarzyszy napiszę już niedługo.