Kontenery w budownictwie

Popularny kontener ma szereg różnorakich zastosowań. Dzięki standaryzacji wymiarów jest idealnym „pojemnikiem” na przewożone towary, a dzięki swojej dużej pojemności możliwe jest wykorzystanie go do transportu prawie każdej istniejącej rzeczy. Transport międzynarodowy, zwłaszcza wyrobów końcowych, opiera się przede wszystkim na transporcie kontenerowym. Kontener można załadować na ciężarówkę, wagon pociągu czy wielki statek przystosowany do ich przewozu – kontenerowiec. Na tym jednak zastosowanie kontenerów się nie kończy. Od jakiegoś czasu popularne jest też wykorzystanie kontenerów w budownictwie, właśnie ze względu na ich modularny charakter i wygodny transport.

Budowle z kontenerów powstają szybko i dzięki rozwojowi tej branży, oferują standardy wnętrz nieodbiegające wiele od klasycznych pomieszczeń. Panele podłogowe, wykładziny, panele ścienne, które można dostosować do własnych potrzeb, sprawiają, że kontener mieszkalny nie jest już kojarzony z obskurnym barakiem. Standardem jest, że kontenery mieszkalne zapewniają swoim lokatorom podstawowe media takie jak woda, prąd czy klimatyzacja. Zawierają też zazwyczaj wydzielony segment łazienkowy z kabiną prysznicową i aneks kuchenny. Mimo tych wszystkich udogodnień powierzchnia jednego kontenera jest mocno ograniczona, dlatego popularny ostatnio jest trend łączenia kontenerów w pomieszczenia o większym metrażu. Kontenery można łączyć ze sobą zarówno w pionie, jak i poziomie, co umożliwia wznoszenie budynków kilku piętrowych. Rozwiązanie takie ma szerokie zastosowanie, zwłaszcza że można łączyć ze sobą kontenery różnego rodzaju (https://mastertec.biz.pl/kontenery.html).

Kontenery socjalne łączone z kontenerami mieszkalnymi i sanitarnymi pozwalają stworzyć pełnoprawne budowle spełniające funkcję swoich klasycznych odpowiedników. Siedziby firm, przestrzenie biurowe, motele, przedszkola czy magazyny – te konstrukcje i wiele innych można zbudować, łącząc ze sobą różne rodzaje kontenerów. Możliwość łatwego i szybkiego demontażu oraz przewiezienie i zbudowanie konstrukcji na nowo w innym miejscu, dodatkowo wpływają na atrakcyjność kontenerowych konstrukcji.

Kontenery mieszkalne są idealnym rozwiązaniem w przypadku różnego rodzaju katastrof. Ludzie dotknięci pożarem czy powodzią, mogą znaleźć w nich tymczasowe lokum na czas przeczekania klęski żywiołowej i przywrócenia swojego domu czy mieszkania do stanu używalności. O ile w przypadku dużych klęsk żywiołowych może być problem z zapewnieniem każdej poszkodowanej rodzinie osobnego kontenera mieszkalnego, to musimy pamiętać, że dzięki ich łączeniu jesteśmy w stanie zapewnić o wiele większy metraż, który pomieści znacznie większą ilość poszkodowanych. Kontenery mieszkalne sprawdzają się też świetnie przy okazji różnego rodzaju prac budowlanych w miejscach oddalonych od „cywilizacji” takich jak budowa dróg i autostrad. Kontenery są też często wykorzystywane jako elementy infrastruktury przeróżnych imprez masowych, gdzie muszą szybko się pojawić na czas trwania wydarzenia, a potem równie szybko zniknąć. W wykorzystaniu konstrukcji kontenerowych ogranicza więc nas przede wszystkim nasza wyobraźnia.