Podłoga z paneli – czy warto?

Panele czy parkiet? Podczas wykańczania swojego nowego mieszkania pewnie niejednokrotnie zadajemy sobie to pytanie. Panele podłogowe to dość nowa technologia i w konfrontacji z klasycznym parkietem zwycięża ceną i prostotą montażu.

Decydując się na ich zastosowanie, możemy wybierać spośród dwóch podstawowych rodzajów:

 

    • Panele laminowane – składają się z 3 warstw. Wierzchnia warstwa jest najczęściej wykonana z laminatu lub papieru dekoracyjnego, usztywnionego dodatkowo poprzez pochłaniającą wilgoć i ograniczającą ścieranie, warstwę specjalnej żywicy melaminowej. Środek „panelowej deski” zrobiony jest z płyty HDF lub płyty wiórowej. Ostatnia warstwa – spodnia, to znowu laminat (taki sam jak w warstwie wierzchniej) lub kilka scalonych ze sobą warstw specjalnego papieru. Panele tego typu są jedną z najkorzystniejszych cenowo opcji na położenie wytrzymałej podłogi. Są odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i trwałe zaplamienia. Montaż bez problemu można przeprowadzić we własnym zakresie.

 

    • Panele drewniane – to dobra alternatywa wizualna dla klasycznego parkietu, czy też podłogi zbudowanej z drewnianych desek. Podobnie jak panele laminowane – składa się z 3 warstw. Warstwa wierzchnia to drewno twardych drzew liściastych (np. dąb, buk, jesion) utwardzone warstwą (lub warstwami) lakieru. Środek panelu najczęściej zrobiony jest z wyrobów drewnopochodnych lub drewna drzew iglastych, o mniejszej niż warstwa wierzchnia trwałości. Ostatnią warstwę, stanowiącą podstawę panelu, tworzy sklejka. Podobnie jak w przypadku paneli laminowanych, montaż jest prosty i nie powinien nastręczyć nam wielkich trudności. Kolejną zaletą paneli drewnianych jest kilkakrotna możliwość renowacji podłogi, nim będziemy zmuszeni wymienić sfatygowane panele na nowe.

 

W dzisiejszych czasach panele podłogowe to niemal standard wyposażenia każdego domu i mieszkania. Są trwałe i wizualnie atrakcyjne. Dzięki dostępności najróżniejszych wzorów, zarówno tych imitujących drewno, jak i bardziej „fikuśnych” mamy niemal przytłaczającą możliwość wyboru. Również ich montaż nie stanowi większego problemu, przez co każdy może zrobić to sam, bez konieczności wzywania fachowej ekipy.