Pralka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wyposażenie naszego lokum, to ważny temat dla każdego, kto planuje zamieszkać we własnych czterech kątach. Urządzając mieszkanie czy też dom, zazwyczaj mamy ograniczoną ilość środków finansowych i często musimy z pewnych zakupów zrezygnować. Są rzeczy, które są nam niezbędne w normalnym funkcjonowaniu, ale są i takie, bez których przez pewien czas po wprowadzeniu się, jesteśmy w stanie się obejść. Pierwszymi pomieszczeniami, na których powinniśmy się skupić, są kuchnia i łazienka. W tym tekście, pod lupę trafi urządzenie, bez którego nie wyobrażam sobie codziennego funkcjonowania.

Niegdyś Frania a dziś już pełny automat. Oczywiście mowa tu o pralce. Aby wybrać dobre urządzenie piorące, musimy rozpatrzyć wszystkie „za” i „przeciw” oraz dokładnie określić swoje potrzeby.

Ważne jest, aby ustalić miejsce, w którym pralka ma się znaleźć i na podstawie tego określić jej szerokość oraz głębokość. Kolejną czynnością jest ustalenie jej pojemności. Tu istotną rolę odgrywa ilość osób, które w przyszłości miałyby korzystać z urządzenia. Jeżeli założymy, że z pralki będą korzystały maksymalnie 2 osoby, a częstotliwość jej użytkowania wyniesie średnio 3-4 razy w tygodniu, to zdecydowanie wystarczy nam pralka o pojemności około 5 kilogramów. Jeżeli jednak posiadamy rodzinę i ilość prań jest znacznie większa niż 1 dziennie, warto przyjrzeć się pralkom o większej pojemności lub też ładowanym od góry, co może znacznie wpłynąć na komfort prania.

Kolejnym kluczowym elementem jest ekonomika naszego urządzenia. Jeżeli nasza pralka będzie w ciągłym użytku, koniecznie należy zakupić sprzęt o niskim poborze energii (klasy A++) dysponujący funkcją oszczędzania wody. W innym wypadku może się okazać, że tańszą opcją będzie korzystanie z pralni lub zakup nowej odzieży.

Następnym istotny czynnikiem zaraz po wielkości, pojemności i „prądożerności” naszej pralki, jest głośność jej pracy. Tego aspektu nie powinniśmy pomijać podczas szukania sprzętu. Poziom głośności określany jest w decybelach i ogromnie wpływa na komfort naszego domowego życia.

Nie będę ukrywał, że ważny jest również producent, długość gwarancji oraz ceny naprawy poszczególnych elementów. Warto zwrócić również uwagę na wewnętrzną konstrukcję naszej pralki i połączenie poszczególnych jej części. Jeżeli np. łożysko połączone jest z bębnem (czego osobiście nie polecam), może się okazać, że podczas awarii cena naprawy urządzenia będzie porównywalna z tą, jaką zapłacimy za zupełnie nowy sprzęt.

Decydując się na zakup urządzenia powinniśmy dobrze zapoznać się tym co oferuje nam rynek. Podejmując pochopne i nieprzemyślane decyzje, może się okazać, że zaraz po upływie podstawowego terminu gwarancji nasz sprzęt odmówi posłuszeństwa. Udanych zakupów.